Blog modernedoplnky.sk

Motto: „Dizajner vie že dosiahol dokonalosti, nie keď nie je čo pridať, ale keď už niet čo odobrať.“ Antonie de Saint-Exupéry

Vešiaky
Pridané: 17.01.2014 | 3 príspevky
Znížili sme ceny nástenných dekorácií.
Pridané: 29.02.2012 | 1 príspevok
Odmeňujeme verných zákazníkov
Pridané: 15.03.2013 | 0 príspevkov
Marec mesiac knihy
Pridané: 04.03.2014 | 0 príspevkov
Doplnili sme sériu Á-TABLE od ASA Selection
Pridané: 24.04.2012 | 0 príspevkov
Vešiaky
Pridané: 17.01.2014 | 3 príspevky
Znížili sme ceny nástenných dekorácií.
Pridané: 29.02.2012 | 1 príspevok
Renesancia keramiky
Pridané: 14.07.2011 | 0 príspevkov
Prinášame Vám BLOMUS
Pridané: 14.07.2011 | 0 príspevkov
Marec mesiac knihy
Pridané: 04.03.2014 | 0 príspevkov

Liečivé krásky aj u Vás doma

Nebojte sa pestovať si vlastné bylinky aj doma, či už v kuchyni na balkóne alebo terase. Ponúkame Vám zopár nápadov. Riešením môžu byť jednoduché a zároveň krásne keramické kvetináče od spoločnosti ASA selection. Tu sa nám naskytne hneď niekoľko možností. Do pozornosti Vám odporúčame sériu ASA TRATTORIA, resp. kombinované kvetináče z  morskej trávy. Niekoľko tipov ako na to nájdete aj v nasledujúcom článku.

Bylinky

Sú krásne, voňavé a dokonca dokážu pomáhať pri rôznych neduhoch. Teraz sa pozrieme na ich pôvod, vhodné stanovište, ale hlavne na liečivé vlastnosti.

Hranicu medzi koreninou a liečivou rastlinou je veľmi ťažké určiť. Koreniny zvýrazňujú chuť pripravovaného jedla, jeho arómu a niekedy aj farbu. Veľmi dôležité je aj ich pôsobenie na ľudský organizmus, a práve vtedy sa stávajú liečivom. Mnohé majú výrazné terapeutické účinky, preto ich môžeme využívať ako prevenciu a v boji proti rôznym zdravotným problémom. Pre záhradkárov je lákavý aj ich veľmi atraktívny a dekoratívny vzhľad, vďaka ktorému sa často pestujú na okrasné účely.

Čo je vlastne korenie?

Je to časť koreninovej rastliny, ktorá sa používa v malom množstve na zlepšenie chuti, arómy, farby či vzhľadu jedla, prípadne na jeho konzervovanie. Najčastejšie sú to listy, kvety, plody, semená, korene, podzemky, cibuľky. Používame ich v čerstvom aj v sušenom stave, v nasekanej, podrvenej alebo najemno zomletej podobe. Najúčinnejšia látka vo väčšine u nás pestovaných korenín je silica, ktorá je pre každú rastlinu osobitá. Pri pošúchaní lístkov medzi prstami sa uvoľňuje a výrazne vonia.
Koreniny dokážu aj odpudzovať nepríjemný hmyz, osviežiť vzduch a používajú sa na liečenie rôznych zdravotných problémov. Navyše sú nevyhnutná súčasť modernej kuchyne. V nich obsiahnuté triesloviny, flavonoidy a iné látky pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné v prevencii vzniku nádorových ochorení.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Pôvod: India
Veľkosť: výška 50 cm
Stanovište: teplé slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou
Rozmnožovanie: semenom, odrezkami
Je vynikajúci zdroj vitamínu K, A, C, vápnika a železa. Ďalej je bohatá na vláknunu, mangán, meď, horčík a draslík. Má aj mierne sedatívne účinky, preto sa čaj z nej používa na zmiernenie nervovej podráždenosti.

Dúška (Thymus)

Pôvod: Európa
Veľkosť: podľa druhu
Stanovište: slnečné, s dobre priepustnou pôdou, korene nesmú byť vo vode
Rozmnožovanie: Semenami, odrezkami a delením trsov
Dúška tymianová pomáha pri liečení krčných a hrudných infekcií, zmierňuje žalúdočné problémy, pomáha pri zlom trávení. Tymianový olej je vhodný pri prechladnutí , znižuje horúčku, posilňuje imunitu, uvoľňuje dýchanie. Tymian je jedna z najsilnejšie pôsobiacich rastinných antiseptických drog účinná proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom.

Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare) – oregano

Pôvod: Európa a predná Ázia
Veľkosť: výška najviac 80cm
Stanovište: slnečné miesta s dobre priepustnou, často kamenistou pôdou
Rozmnožovanie: semenami, okrasné odrody odrezkami
Môžeme ho žuvať pri bolestiach zubov, je vhodný pri ochoreniach pečene, nespavosti a reumatizme. Pomáha pri horúčkovitých ochoreniach, nádche, chrípke, ale aj pri riešení problémov s trávením.

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Pôvod: oblasť Stredozemného mora
Veľkosť: výška do 2 m
Stanovište: priame slnko a veľmi dobre priepustná pôda, v zásaditej pôde vonia intenzívnejšie
Rozmnožovanie: vrcholovými odrezkami na jar a na jeseň
Zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách, tonizuje cievy, nervovú sústavu a celkovo posilňuje, preto je osvedčený v rekonvalescencii a geriatrii. Má potopudné a močopudné účinky, uvoľňuje kŕče zažívacieho traktu. Natieranie pokožky rozmarínovou tinktúrou alebo olejom zlepšuje prekrvenie, pomáha pri svalových, nervových a reumatických bolestiach.

Saturejka (Satureja)

Pôvod: oblasť Stredozemného mora
Veľkosť: výška do 40 cm
Stanovište: slnečné miesto a dobre priepustná neutrálna až zásaditá pôda
Rozmnožovanie: semenom, trváce druhy i odrezkami
Kvitnúca vňať je vhodná ako prostriedok odpudzujúci hmyz. Účinkuje pri kŕčoch, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nadúvaní, zlom trávení, pôsobí protizápalovo a znižuje krvný tlak. Má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu, pôsobí močopudne a povzbudzuje chuť do jedla. Pre dezinfekčné účinky je vhodná na naparovanie a čistenie mastnej pleti.

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis)

Pôvod: juhovýchodná Európa a Predná Ázia
Veľkosť: výška do 60 cm
Stanovište: dobre priepustná pôda na slnečnom mieste
Rozmnožovanie: semenami, odrezkami
Pôsobí pri zápaloch močových ciest, pri chronickej bronchitíde (zápale priedušiek), pri záchvatoch prieduškovej astmy, zápale pľúc, ochoreniach dýchacích ciest a pri bolestivej menštruácií. Používa sa podobne ako listy šalvie pri častom, najmä nočnom chorobnom potení a je posilňujúci nápoj starých ľudí.

Zdroj: časopis Záhradkár č. 5/2011

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.
 
Tento e-shop jecertifikovaný

 

2019 © Soňa Szilasiová - zahradkarstvo - všetky práva vyhradené.
Obsah www stránky je možné používať len so súhlasom majiteľa stránky.